Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez przedsiębiorstwa w konsorcjum z jednostkami naukowymi. Nabór będzie prowadzony od 21 października do 19 listopada 2015 r. W ramach konkursu wnioskodawca może złożyć wyłącznie jeden wniosek o dofinansowanie.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych – 2 mln zł
Maksymalna wartość dofinansowania na jeden projekt – 10 mln zł
Maksymalna intensywność wsparcia:
Na badania przemysłowe:
- mikro i małe przedsiębiorstwa – 70% plus premia 10% z tytułu „skutecznej współpracy”,
- średnie przedsiębiorstwa - 60% plus premia 15% z tytułu „skutecznej współpracy”,
- przedsiębiorstwa innego niż MSP - 50% plus premia 15% z tytułu „skutecznej współpracy”.
Na prace rozwojowe:
- mikro i małe przedsiębiorstwa – 45% plus premia 15% z tytułu „skutecznej współpracy”,
- średnie przedsiębiorstwa - 35% plus premia 15% z tytułu „skutecznej współpracy”,
- przedsiębiorstwa innego niż MSP - 25% plus premia 15% z tytułu „skutecznej współpracy".
Główne warunki otrzymania dofinansowania:
- Powstanie w ramach projektu innowacji produktowej lub procesowej (w skali światowej); w procesie oceny będą brane pod uwagę nowe cechy, funkcjonalności odróżniające ten produkt/technologię od rozwiązań występujących na światowym rynku.
- Planowane rezultaty projektu będą miały cechy innowacji przełomowej, która wywiera znaczący wpływ na rynek oraz na działalność gospodarczą firm na tym rynku (innowacyjność przełomowa odnosi się do skutków innowacji, a nie do aspektu nowości).
- Komercjalizacja wyników prac B+R (wdrożenie wyników projektu we własnej działalności gospodarczej przedsiębiorcy lub udzielenie licencji lub sprzedaż wyników projektu w celu ich wprowadzania do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy). Dodatkowo punktowane jest wdrożenie wyników na terenie RP.
- Posiadanie praw własności intelektualnej, które są niezbędne do realizacji projektu (konieczność uwiarygodnienia, że brak jest dostępnych i objętych ochroną rozwiązań/technologii/wyników prac B+R, których istnienie uniemożliwiłoby lub czyniło niezasadnym przeprowadzenie zaplanowanego wdrożenia wyników projektu).
- Pozytywny wpływ projektu na ochronę środowiska (np. rezultat projektu – produkt/technologia energo i/lub materiałooszczędna).
- Rozwiązanie będące przedmiotem projektu musi wpisywać się w Krajową Inteligentną Specjalizację.
- Udowodniono istnienie na zapotrzebowanie rynkowe na rezultaty projektu.
W przypadku zainteresowania ww. konkursem prosimy o kontakt z Anitą Strzelecką (tel. 12 626 73 10, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).