Czy koszty wdrożenia KSeF mogą stanowić koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R?

29.08.2024 / CIT

  • W ostatnich miesiącach Dyrektor KIS wypowiadał się na temat możliwości zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej (B+R) względem wydatków na wdrożenie KSeF. Choć na pierwszy rzut oka rozstrzygnięcia mogą nastrajać pozytywnie, zalecamy ostrożne podejście do tej kwestii.

Wielokrotnie przekładany obowiązek wystawiania faktur z wykorzystaniem KSeF ma wejść w życie w 2026 roku. Choć w czasie procesu legislacyjnego proponowano wprowadzenie odrębnej ulgi podatkowej na wydatki na wdrożenie KSeF, Ministerstwo Finansów nie zaakceptowało tego pomysłu. Niektórzy podatnicy rozważają wobec tego możliwość odliczenia przedmiotowych wydatków w ramach ulgi B+R.

 

Ulga B+R pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową[1]. Zastosowanie przedmiotowej ulgi pozwala w praktyce na podwójne lub nawet potrójne odliczenie wydatków na działalność badawczo-rozwojową – w pierwszej kolejności jako koszty na zasadach ogólnych, a następnie odliczenie od podstawy opodatkowania.

 

W interpretacji z dnia 15 stycznia 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.621.2023.2.AZ oraz interpretacji z dnia 28 listopada 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.532.2023.2.AZ Dyrektor KIS uznał, że koszty związane z wdrożeniem KSeF mogą zostać uznane za koszty działalności B+R. Wnioskodawcy podkreślali, że dostosowanie do KSeF nie ogranicza się do wdrożenia gotowego oprogramowania, a wymaga kompleksowych działań „szytych na miarę”.

 

Zalecamy jednak bardzo ostrożne podejście do takiej kwalifikacji. Po pierwsze, obie interpretacje zostały wygaszone w wyniku niezgodności z interpretacją ogólną z dnia 13 lutego 2024 r., nr DD8.8203.1.2021, choć dotyczyły raczej innych aspektów rozliczania ulgi B+R. Wprawdzie interpretacja ogólna (którą omawialiśmy szerzej w tym artykule) odnosiła się do sposobu ujmowania w kosztach kwalifikowanych ulgi B+R wydatków za czas usprawiedliwionej nieobecności pracowników, a nie do traktowania wydatków związanych z KSeF jako kosztów kwalifikowanych, jednakże ze względu na to, że wnioskodawcy pytali także o rozliczanie dla celów ulgi wynagrodzeń za czas urlopów czy choroby pracowników, wspomniane interpretacje indywidualne zostały wygaszone w całości.  

 

Co więcej, do tej pory organy rzadko zgadzały się na uznawanie wydatków na nabycie czy wdrożenie systemów operacyjnych, które miały być wykorzystywane dla celów wewnętrznych (przykładowo systemy stosowane do rozliczeń zamówień czy należności) za koszty kwalifikowane ulgi B+R. Wskazać należy w szczególności wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2021 r., sygn. II FSK 139/19, w którym sąd nie zgodził się na objęcie ulgą B+R kosztów m.in. systemów ERP, systemu wspierającego zarządzania cenami, czy systemów wspierających gospodarkę magazynową, logistykę i planowanie sprzedaży.

 

Dopóki praktyka organów się nie ugruntuje, zalecamy ostrożne podejście do przedmiotowej kwestii. Przedsiębiorcom, którzy chcieliby ująć wydatki na wdrożenie KSeF w kosztach kwalifikowanych ulgi B+R rekomendujemy wystąpienie z wnioskiem o uzyskanie własnej interpretacji indywidualnej w tym zakresie. Chętnie wesprzemy Państwa w tym procesie – zachęcamy do kontaktu.

 

[1] Działalność badawczo-rozwojową definiuje się jako działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Pancewicz
Partnerka
Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein.
Mateusz Kolarzyk
Doświadczony Konsultant
Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein.