Zdaniem Dyrektora KIS, jeśli wartość początkowa środka trwałego wskazanego w przepisach dotyczących ulgi przekracza 10 tys. zł, to kosztami kwalifikowanymi będą ujęte w danym roku w kosztach uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych. Jednocześnie uprawnieni do skorzystania z ulgi są także podatnicy, którzy ponieśli koszty z tytułu zakupu robotów przemysłowych przed wejściem w życie przepisów wprowadzających ulgę na robotyzację, ale dokonują amortyzacji tych środków trwałych w okresie obowiązywania ulgi (tj. w latach 2022-2026).
Odmienne zdanie wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 21 grudnia 2023 r. (sygn. akt III SA/Wa 1993/23) wskazując, że zgodnie z treścią przepisów, kosztem uzyskania przychodów poniesionym na robotyzację są koszty warunkujące nabycie składników majątku, natomiast odpisy amortyzacyjne świadczą o odliczeniach dokonanych w czasie w związku z nabyciem środka trwałego, zatem rozliczenie środka trwałego za pomocą odpisów amortyzacyjnych następuje później niż faktyczne poniesienie kosztów. „Wykładnia powołanych przepisów prowadzić może wyłącznie do wniosku, że odliczeniu od podstawy opodatkowania podlega kwota wydatków poniesionych na nabycie wskazanego składnika majątku tj. warunkująca nabycie własności wskazanego majątku”. Taką wykładnię potwierdza także, zdaniem sądu, cel wprowadzenia ulgi na robotyzację, którym było zachęcenie przedsiębiorców do nabywania robotów przemysłowych w celu wzrostu automatyzacji i unowocześnienia gospodarki.
Podobne orzeczenie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi 9 stycznia 2025 r. (sygn. akt I SA/Łd 713/24). Oba wyroki są nieprawomocne co oznacza, że sprawy te będą miały swój dalszy ciąg przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Stanowisko zaprezentowane przez WSA wydaje się być korzystne dla podatników - jednorazowe odliczenie 50% dokonanego wydatku oznacza wyższą ulgę niż w przypadku odliczenia 50% kwoty odpisów amortyzacyjnych ujętych w kosztach uzyskania przychodów danego roku. Należy się jednak zastanowić, czy skoro ulga dotyczy wyłącznie wydatków poniesionych w okresie 2022-2026, takie podejście nie oznacza jednocześnie utraty możliwości skorzystania z ulgi w odniesieniu do składników majątkowych nabytych przed 1 stycznia 2022 r. w konsekwencji interpretacja przepisów dokonana przez WSA byłaby korzystna wyłącznie dla podatników, którzy dokonują inwestycji obecnie, a nie dla tych, którzy w robotyzację zainwestowali przed rokiem 2022.