Sukcesja uniwersalna a zwolnienie dywidend z opodatkowania u źródła

05.08.2021 / CIT

  • Wypłata dywidendy na rzecz zagranicznego udziałowca podlega opodatkowaniu u źródła w Polsce (zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PDOP). Przepisy przewidują jednak możliwość zwolnienia z opodatkowania u źródła, o ile spełnionych zostanie szereg warunków, o których mowa w art. 22 ust. 4 i następnych ustawy o PDOP.

Co do zasady, ze zwolnienia korzystają dywidendy wypłacane przez spółki mające siedzibę lub zarząd w Polsce udziałowcom podlegającym w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów niezależnie od miejsca ich osiągania, nie korzystającym ze zwolnienia z opodatkowania tych dochodów. Udziałowiec powinien przy tym posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale polskiej spółki wypłacającej dywidendę nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat, przy czym okres ten może upływać także po dniu wypłaty dywidendy.

 

Zdarza się, że np. w wyniku zmiany strategii gospodarczej danej grupy kapitałowej, dochodzi do połączenia / przejęcia spółek z grupy. Powodować to może zmianę udziałowca polskiej spółki wypłacającej dywidendę – w miejsce dotychczasowego udziałowca wstępuje podmiot połączony / przejmujący. Podmiot ten staje się sukcesorem praw i obowiązków spółki łączonej / przejmowanej – dochodzi do tzw. sukcesji uniwersalnej. Powstaje pytanie czy elementem tej sukcesji jest także okres posiadania udziałów w spółkach zależnych uprawniający do zastosowania zwolnienia z podatku u źródła w odniesieniu do wypłacanych przez te spółki dywidend.

 

W doktrynie i orzecznictwie prawa podatkowego ugruntował się pogląd, zgodnie z którym spółka przejmująca wchodzi we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej ze skutkiem takim, jakby nabyła je od samego początku. Powyższe oznacza, że sukcesja obejmuje także okres posiadania udziałów w spółkach zależnych – nie jest on obliczany odrębnie (od nowa) dla nowego udziałowca, który w wyniku połączenia czy przejęcia wstępuje w miejsce udziałowca dotychczasowego. Stanowisko takie potwierdzają też organy podatkowe. Przykładowo, Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 20 lipca 2020 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.174.2020.2.JKT wskazał, że: „(…) istota sukcesji uniwersalnej polega na tym, że podmiot będący sukcesorem wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których stroną był podmiot przejmowany, z takim skutkiem, jakby to sukcesor od początku był stroną tych stosunków prawnych (…) Wnioskodawca będzie kontynuatorem minimalnego okresu 2 lat posiadania udziałów podmiotu polskiego, koniecznego dla zastosowania zwolnienia wypłaty dywidendy z opodatkowania podatkiem u źródła, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawa o PDOP. (…)”.

 

Kwestia ta może mieć istotne znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy nowy udziałowiec dokona zbycia udziałów (akcji) w spółce wypłacającej dywidendę przed upływem 2 lat od daty nabycia tych udziałów (akcji) w wyniku połączenia / przejęcia dotychczasowego udziałowca. W takim przypadku nie dojdzie bowiem do utraty prawa do zwolnienia z podatku u źródła, o ile łączny okres posiadania udziałów przez wcześniejszego i obecnego udziałowca wyniósł co najmniej 2 lata.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Wolicka
Partnerka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Maria Strelczenko
Konsultantka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.