Polski Ład – o czym jeszcze nie powiedzieliśmy pracownikom?

27.01.2022 / Inne

  • Od nowego roku obowiązują nowe ulgi dla osób uzyskujących przychody ze stosunku pracy, których stosowanie będzie miało wpływ na wysokość wynagrodzenia netto.

Wśród nich przewidziane są zarówno ulgi, z których będzie można skorzystać w trakcie roku po złożeniu pracodawcy odpowiedniego oświadczenia, jak i te, które stosowane są przez pracodawcę z mocy prawa. Jakie dokumenty powinniśmy zatem złożyć pracodawcy w 2022 r.?

 

Złożenie oświadczenia (o spełnieniu warunków do korzystania z ulgi) jest wymagane w przypadku, gdy pracownik chce skorzystać w trakcie roku z:

  • ulgi dla osób zmieniających rezydencję podatkową – dla osób, które zdecydowały się przeprowadzić do Polski, a wcześniej były rezydentami podatkowymi innego kraju,
  • ulgi dla rodzin 4+ – dla osób wychowujących co najmniej czworo dzieci,
  • ulgi PIT-0 dla seniorów – dla osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal są aktywne zawodowo.

Z powyższych ulg będzie można skorzystać po spełnieniu przewidzianych przepisami warunków. Jeśli pracownik nie złoży  pracodawcy odpowiedniego oświadczenia, będzie mógł rozliczyć ulgę (i otrzymać zwrot podatku) w  zeznaniu rocznym.

 

Z kolei ulga dla klasy średniej, mająca stanowić formę rekompensaty za brak możliwości odliczenia od podatku składki na ubezpieczenia zdrowotne, naliczana jest z mocy prawa. Powyższe oznacza, że pracodawca zobowiązany jest do obliczania i uwzględniania tej ulgi w każdym miesiącu, w którym przychód pracownika ze stosunku pracy mieści się w przedziale 5.701-11.141 zł. U niektórych podatników stosowanie ulgi w trakcie roku może skutkować koniecznością dopłaty podatku po złożeniu rocznego rozliczenia – jeśli np. jego roczne przychody ze stosunku pracy nie będą się mieściły w przedziale 68.412-133.692 zł. Podatnik może więc rozważyć złożenie wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej przy miesięcznej kalkulacji zaliczek na PIT. Zgodnie z art. 32 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Jeżeli podatnik złoży sporządzony na piśmie wniosek o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla pracowników na podstawie ust. 2a, płatnik nie pomniejsza dochodu najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. Wniosek ten składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.

 

Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej nie ma charakteru definitywnego – jeśli podatnik spełnia odpowiednie warunki, ulga dla klasy średniej zostanie uwzględniona w rozliczeniu rocznym.

 

Mając na uwadze powyższe, zalecamy, aby pracodawca poinformował swoich pracowników o wnioskach, które powinni złożyć. W celu przygotowania odpowiedniej informacji w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu z biurem Taxpoint. Pragniemy jednocześnie zauważyć, że zgodnie z zapowiedziami Premiera, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące od 1 stycznia mają zostać w najbliższym czasie zmienione. Zmiany mają dotyczyć m.in. ulgi dla klasy średniej.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Pancewicz
Doświadczona Menedżerka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Martyna Glanowska
Doświadczona Konsultantka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.