Zmiany w Polskiej Strefie Inwestycji w 2022 r.

10.02.2022 / Inne

  • 31 grudnia 2021 r. weszło w życie znowelizowane Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.

Wprowadza ono szereg zmian dla przedsiębiorców ubiegających się o wydanie decyzji
o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Są one zarówno korzystne, jak i niekorzystne dla potencjalnych inwestorów.

 

Pozytywną zmianą jest niewątpliwie rozszerzenie obszaru geograficznego, na którym obowiązują obniżone kryteria ilościowe. Lista średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze została uzupełniona o nowych 17 miast i zawiera ona obecnie 139 pozycji. Co więcej - preferencyjne nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 10 mln zł będą obowiązywały nie tylko na terenie tych miast oraz w gminach, na terenie których położone są dane miasta, ale także w gminach graniczących
z gminami, w których zlokalizowane są ww. miasta.

 

Kolejną korzystną zmianą jest możliwość obniżenia podstawowego kryterium ilościowego na działalność prowadzoną przez średnich przedsiębiorców o 90% (dotychczas obowiązywało 80%).

 

Dodatkowo wprowadzono redukcję wartości poziomu wyjściowego nakładów w wysokości 50% dla dużych i średnich podmiotów, którzy planują reinwestycje w istniejących zakładach. Przy czym reinwestycje należy rozumieć jako:

  • inwestycje związane ze zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu,
  • dywersyfikację produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych lub
  • zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.

 

Należy jednak podkreślić, że preferencje w postaci obniżenia progu wyjściowego nakładów dla średnich przedsiębiorców o 90% oraz w przypadku reinwestycji o 50% dla dużych i średnich podmiotów  będą obowiązywać jedynie przez rok (zgodnie z uzasadnieniami dołączonymi do Rozporządzenia).

 

Zmieniono również katalog obowiązujących kryteriów jakościowych – usunięto kryterium dotyczące odpowiedniego poziomu sprzedaży eksportowej oraz utworzenie centrum nowoczesnych usług dla biznesu o zasięgu wykraczającym poza terytorium Polski. Równocześnie wprowadzono cztery nowe kryteria:

  • wykorzystanie potencjału zasobów ludzkich,
  • tworzenie powiązań regionalnych,
  • robotyzacja i automatyzacja procesów oraz
  • nowa inwestycja w odnawialne źródła energii.

 

Zmieniono również kryterium dotyczące sektorów strategicznych – nie ma już obowiązku realizacji inwestycji wpisującej się we wskazany w Rozporządzeniu kod PKWiU oraz zgodnej z inteligentnymi specjalizacjami danego województwa. Obecnie w ramach tego kryterium wystarczy spełnienie jednej przesłanki.

 

Negatywną zmianą jest niewątpliwie zniesienie maksymalnej wartości kosztów kwalifikowanych wynoszącej 130% nakładów bazowych, a tym samym brak możliwości korzystania ze zwiększonej puli pomocy publicznej z tego tytułu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, decyzja o wsparciu będzie określała jedną planowaną przez przedsiębiorców wartość kosztów kwalifikowanych, od której będzie liczona pula zwolnienia.

 

Nie będzie już też możliwości obniżenia o 95% kryterium ilościowego dla przedsiębiorców planujących inwestycje w obszarze B+R. Dodatkowo, preferencja w postaci redukcji poziomu bazowego nakładów inwestycyjnych dla przedsięwzięć z zakresu nowoczesnych usług dla biznesu będzie dostępna tylko dla dużych i średnich podmiotów (do tej pory mogły z niej korzystać również małe i mikro przedsiębiorstwa) z zastrzeżeniem, że przedmiotem decyzji o wsparciu będą tylko określone usługi wskazane w Rozporządzeniu.

 

Należy zwrócić uwagę, że zmianie uległ również formularz wniosku o wydanie decyzji o wsparciu.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Katarzyna Knapik
Partnerka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Sylwia Ozimek
Menedżerka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.