Wybór formy opodatkowania

30.06.2022 / Inne

  • W dniu 15 czerwca w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw zwaną Polskim Ładem 2.0.

Polski Ład 2.0. wprowadza do porządku prawnego szereg istotnych zmian w tym także pozwala przedsiębiorcom zmienić wybraną przez nich formę opodatkowania (tj. wsteczna zmiana).

 

Na czym polega zmiana ?

Zmienić dotychczasową formę opodatkowania będą mogli ci podatnicy, którzy w 2022 r. stosują opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub podatkiem liniowym. Podatnicy ci będą mogli zdecydować o stosowaniu zasad ogólnych (tj. opodatkowaniu z zastosowaniem skali podatkowej) do dochodów uzyskanych w roku 2022; zmiana sposobu opodatkowania nie dotyczy 2023 r. i lat kolejnych, a więc przykładowo powrót do opodatkowania ryczałtem w roku 2023 nie będzie wymagał złożenia zawiadomienia w tym zakresie (skuteczne będzie zawiadomienie złożone na początku 2022 r.), natomiast stosowanie zasad ogólnych w roku 2023, jeśli na początku roku 2022 zostało wybrane opodatkowanie ryczałtem będzie możliwe po złożeniu w 2023 r. odpowiedniego zawiadomienia.

 

Preferencja w postaci zmiany formy opodatkowania w rozliczeniu za 2022 r. wynika w głównej mierze z tego, że na gruncie nowych przepisów obniżono stawkę podatku dochodowego dla pierwszego progu skali podatkowej z 17% do 12%. O zmianie dotychczasowej formy opodatkowania przedsiębiorcy zawiadomią urząd skarbowy dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym, w którym wykażą uzyskane w 2022 r. dochody z działalności gospodarczej. Warto zaznaczyć, że zmiana formy opodatkowania będzie mieć wpływ na wysokość składki zdrowotnej, gdyż przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych składka ta jest obliczana jako 9% dochodów (pomniejszonych o składki na ubezpieczenia społeczne).

Podatnicy, którzy zdecydują na zmianę z opodatkowania ryczałtem na opodatkowanie na zasadach ogólnych powinni pamiętać też o tym, że rozliczanie się według zasad ogólnych obliguje ich do prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (uzupełnienia księgi za okres od stycznia do końca czerwca 2022 r.).

 

Jak skutecznie dokonać zmiany formy opodatkowania za 2022 r. ?

Zarówno dla podatników rozliczających się liniowo jak i ryczałtem ustawodawca przewidział identyczne zasady zawiadomienia o zmianie sposobu opodatkowania w 2022 r. Zawiadomienia dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego poprzez złożenie w terminie rocznego zeznania PIT-36 zamiast PIT-36L lub PIT-28. W przypadku wcześniejszego złożenia zeznania PIT-36L/PIT-28 lub złożenia zeznania PIT-36 po terminie możliwość zmiany sposobu opodatkowania na opodatkowanie z zastosowaniem skali podatkowej w rozliczeniu za rok 2022 przepadnie.

 

Częściowy ryczałt - na czym polega ?

Ustawodawca wprowadził również szczególną procedurę dot. częściowego rozliczenia się ryczałtem za rok 2022. Podatnik stosujący opodatkowanie ryczałtem może zrezygnować z tego sposobu opodatkowania w trakcie roku poprzez złożenie na piśmie w terminie do dnia 22 sierpnia, oświadczenia o rezygnacji z ryczałtu; oświadczenie to ma zastosowanie do dochodów za okres od lipca do grudnia 2022 oraz do dochodów uzyskanych w kolejnych latach podatkowych. W takim przypadku dochody (a właściwie przychody) uzyskane od stycznia do końca czerwca 2022 r. będą opodatkowane podatkiem zryczałtowanym, a dochody uzyskane od lipca do grudnia 2022 r. - na zasadach ogólnych.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Pancewicz
Doświadczona Menedżerka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Maria Strelczenko
Konsultantka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.