Obniżony próg reinwestycji także dla mikro i małych przedsiębiorców

08.09.2022 / Inne

  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad projektem nowego rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (dalej: Projekt), regulującego szczegółowe aspekty udzielania decyzji o wsparciu.

Prace nad Projektem są uzasadnione przede wszystkim koniecznością zastąpienia obecnego rozporządzenia (dalej: rozporządzenie WNI), które utraci moc 1 stycznia 2023 r. Ustawodawca zamierza także wprowadzić kilka zmian w porównaniu do aktualnego brzmienia aktu.

 

Poza zmianami o charakterze porządkującym i doprecyzowującym (np. do katalogu rodzajów działalności gospodarczej na prowadzenie której nie jest wydawana decyzja o wsparciu, ma zostać dodana produkcja broni i amunicji, o której mowa w sekcji C w dziale 25 w grupie 25.4 PKWiU), najważniejszym punktem Projektu ma być rozszerzenie stosowania preferencyjnych progów kosztów kwalifikowanych w przypadku reinwestycji.

 

Reinwestycja może polegać na inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne ukierunkowanej na:

  • zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu lub
  • dywersyfikację produkcji poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie, lub
  • zasadniczą zmianę dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.

 

Obecnie dokonanie reinwestycji uprawniało do obniżenia minimalnej wartości nowej inwestycji o 50%. Preferencja ta była jednak do tej pory zarezerwowana dla średnich i dużych przedsiębiorców. Projekt ma umożliwić skorzystanie z tych warunków także mikro i małym przedsiębiorcom.

 Warto nadmienić, że wspomniane obniżenie progu kosztów kwalifikowanych będzie się kumulować z preferencyjnymi stawkami z racji posiadania statusu mikro albo małego przedsiębiorcy. Przykładowo, mikroprzedsiębiorca dokonujący reinwestycji obniży próg kosztów kwalifikowanych najpierw o 98%, a następnie jeszcze o 50%.

 

Rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do skorzystania z preferencji powinno zadziałać pozytywnie na ilość inwestorów zainteresowanych uzyskaniem decyzji o wsparciu – mikro i mali przedsiębiorcy, z racji dysponowania ograniczonymi zasobami finansowymi, częściej dokonują inwestycji w ramach już funkcjonującego zakładu.

 

Poza tymi pozytywnymi zmianami w Projekcie nie znalazły się niestety uregulowania dotyczące kosztów leasingu finansowego. Wskazane byłoby dostosowanie zapisów rozporządzenia WNI do istniejącej praktyki, zgodnie z którą koszty te mogą być zostać zaliczane do puli kosztów kwalifikowanych, o ile są ponoszone w okresie utrzymania inwestycji. Taka możliwość nie wynika wprost z przepisów obecnego rozporządzenia, co podnosi ryzyko związane z rozliczaniem kosztów leasingu po okresie realizacji inwestycji i skłania inwestorów do wyboru innych form finansowania.

 

Planowanym terminem przyjęcia Projektu przez Radę Ministrów jest IV kwartał 2022 r., a nowe rozporządzenie WNI ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.

 

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Katarzyna Przewłocka
Partnerka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Mateusz Kolarzyk
Doświadczony Konsultant
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.