Nowelizacja ustawy o CIT - podsumowanie najważniejszych zmian

03.11.2022 / CIT

  • 25 października 2022 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa nowelizująca m.in. ustawę o CIT w ramach tzw. Polskiego Ładu 3.0.

Nowelizacja wprowadza szereg zmian w zakresie podatku u źródła, cen transferowych, podatku minimalnego, podatku od przerzuconych dochodów jak również innych obszarów podatku dochodowego. Przepisy w nowej wersji należy stosować co do zasady od 1 stycznia 2023 r., jednak wiele z nich ma zastosowanie również do dochodów osiąganych w 2022 r. Są też regulacje, które mają zastosowanie do jeszcze wcześniejszych lub późniejszych lat podatkowych.

 

Na mocy przepisów ustawy nowelizującej przedłużono terminy związane ze składaniem przez płatnika podatku u źródła oświadczeń WH-OSC:

  • pierwotne oświadczenia płatnika, które umożliwiają niestosowanie mechanizmu pay & refund będą ważne do końca roku podatkowego, w którym zostały złożone,
  • płatnik ma czas na złożenie oświadczenia następczego do końca pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego.

 

Powyższe zmiany będą mieć zastosowanie już do wypłat mających miejsce w trakcie 2022 roku. Ponadto, od 2023 r. w przypadku przekroczenia kwoty 2 000 000 złotych, złożenie pierwotnego oświadczenia płatnika może nastąpić do końca drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do przekroczenia tej kwoty.

 

Wprowadzono również zwolnienie z opodatkowania podatkiem u źródła dochodu z dywidendy uzyskanej przez spółkę holdingową od krajowej spółki zależnej zwolnionej z opodatkowania CIT na podstawie art. 24n ustawy o CIT.

 

W zakresie cen transferowych ustawa przewiduje istotne zmiany dotyczące transakcji rajowych, które mają zastosowanie już do raportowania transakcji realizowanych po 1 stycznia 2021 r.:

  • progi dokumentacyjne dla bezpośrednich transakcji rajowych zostały podniesione do
    2 500 000 złotych w przypadku transakcji finansowych oraz 500 000 złotych dla pozostałych transakcji,
  • całkowicie wyłączono obowiązek dokumentacji w zakresie tzw. pośrednich transakcji rajowych.

 

Ustawa nowelizująca wprowadza także istotne modyfikacje zasad dotyczących podatku od przerzuconych dochodów, w tym przesłanek opodatkowania, a także sposobów kalkulacji wysokości podatku zagranicznego oraz kwalifikowanych kosztów. Warto zwrócić uwagę, że nowe przepisy przewidują przeniesienie ciężaru dowodu, że nie został spełniony co najmniej jeden z warunków powstania opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów, na spółkę, która zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów koszty kwalifikowane. Te zmiany nie będą miały zastosowania do trwającego roku podatkowego, a więc aktualnie należy stosować obowiązujące, mniej korzystne przepisy.

 

Ponadto wprowadzono nowe brzmienie regulacji o podatku minimalnym, podwyższając m.in. wskaźnik rentowności do 2%, wprowadzając dodatkowe wyłączenia z kosztów kwalifikowanych oraz wyłączenia z zakresu podmiotowego podatników podatku minimalnego. Co istotne, nowe przepisy przewidują zwolnienie podatników z zapłaty podatku minimalnego w okresie od 1 stycznia
2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

 

Zmiany obejmują także przepisy o tzw. estońskim CIT, w tym regulacje dotyczące tzw. podatku na wejściu. Wprowadzają również modyfikację terminów na zapłatę podatku z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat oraz od rozdysponowanego dochodu. Zgodnie z nowelizacją należy zapłacić podatek do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące obowiązek zapłaty.

 

Dodatkowo nowelizacja przewiduje: 

  • uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie,
  • w zakresie ulgi na złe długi - likwidację załącznika CIT-WZ,
  • zmiany przepisów o polskiej spółce holdingowej – m.in. wprowadzenie całkowitego zwolnienia z opodatkowania dla dywidend wypłacanych na rzecz spółek holdingowych,
  • zrównanie momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodów składek ZUS z momentem ujęcia w kosztach uzyskania przychodów kosztów wynagrodzeń,
  • wprowadzenie zasady, że formularz CIT-ST należy składać wyłącznie w formie elektronicznej,
  • wyłączenie kosztów finansowania dłużnego udzielonego na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) lub ogółu praw i obowiązków w podmiotach niepowiązanych z podatnikiem oraz do udzielonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, mających siedzibę w państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG, z kosztów finansowania podlegających limitowaniu zgodnie z art. 15c ustawy,
  • podniesienie progu związanego z obowiązkiem aktualizacji wskaźników amortyzacji w związku z inflacją.

 

Zachęcamy do kontaktu, jeśli chcieliby Państwo omówić z doradcą Taxpoint wpływ ww. zmian na prowadzoną działalność.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Katarzyna Knapik
Partnerka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Natalia Stanek
Doświadczona Konsultantka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Marta Jamka
Doświadczona Konsultantka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.