Kto ponosi odpowiedzialność za złożenie TPR?

21.09.2023 / TP

  • Ceny transferowe to coroczne wyzwanie wielu podatników. Od miesięcy czekamy na nowy formularz TPR, który będzie zawierał – składane dotychczas odrębnie – oświadczenie o cenach transferowych. Co się z tym wiąże?

Dla podatników, których rok podatkowy równy jest kalendarzowemu obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych przypada na koniec października 2023 r., zaś informację o cenach transferowych TPR-C (lub TPR-P) należy złożyć do końca listopada. Na dopełnienie obowiązków pozostało zaledwie kilka tygodni, ale nie tylko terminy mogą przysporzyć podatnikom kłopotów. Istotną zmianą jest włączenie oświadczenia o zgodności sporządzonej dokumentacji cen transferowych ze stanem rzeczywistym i rynkowości cen jako dodatkowy element formularza TPR-C (także TPR-P).

 

Kolejną zmianą, która spowodowała duże wątpliwości u podatników jest sposób podpisywania informacji TPR. Zgodnie z art. 11t ust. 5 pkt 3 Ustawy o CIT informację o cenach transferowych musi podpisać kierownik jednostki lub wyznaczona osoba wchodząca w skład organu wieloosobowego np. członek zarządu. Dopuszczono także możliwość podpisania formularza TPR przez pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem. Co istotne, w tym gronie nie ma księgowego, chyba że został on wcześniej odpowiednio uprawniony do reprezentacji spółki.

 

Należy podkreślić, że wyznaczenie osoby wchodzącej w skład organu wieloosobowego do podpisywania informacji TPR nie zwalnia pozostałych członków organu z odpowiedzialności za jej niezłożenie (art. 11t ust. 5a Ustawy o CIT). Pojawia się jednak pytanie co z odpowiedzialnością za prawidłowość danych w TPR, w szczególności w przypadku

 

składania tej informacji przez pełnomocnika?

 

Warto zauważyć, że ani Ustawa o CIT ani w Ordynacja podatkowa nie przewidują szczegółowego rozwiązania w tej kwestii. Jednak z art. 80e Kodeksu karnego skarbowego wynika, że kto składając informację o cenach transferowych podaje dane niezgodne z lokalną dokumentacją cen transferowych lub ze stanem rzeczywistym podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.

 

Z odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację w tej sprawie (nr 31287) można wywnioskować, że skutki prawnopodatkowe związane z danymi zawartymi w formularzu TPR obciążają podmioty powiązane zobowiązane do złożenia tej informacji. Natomiast kwestie odpowiedzialności karnej skarbowej należy określić na podstawie winy i umyślności działania sprawców.

 

Zastrzeżono jednak, że odpowiedzialność na zasadach ogólnych może ponieść również pełnomocnik, o którym mowa powyżej, a okoliczności każdego postępowania karnego skarbowego wyjaśniane będą indywidualnie względem sprawcy, którego dotyczą.

 

Jednocześnie przypominamy o technicznych aspektach dotyczących podpisywania informacji o cenach transferowych – osoba popisująca TPR-C (także TPR-P) musi dysponować podpisem elektronicznym oraz UPL-1 (pełnomocnictwo do podpisywania e-deklaracji).

 

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Kubas
Menedżerka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Katarzyna Mąkosa
Konsultantka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.