Zgodność polskich przepisów o podzielonej płatności VAT z prawem UE – opinia Rzecznika Generalnego TSUE

18.04.2024 / VAT

  • 11 kwietnia 2024 r. Rzecznik Generalny TSUE przedstawił swoją opinię w polskiej sprawie C-709/22 Syndyka Masy Upadłości przeciwko Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (dalej: DIAS). Zdaniem Rzecznika Generalnego polskie przepisy dotyczące MPP są zgodne z przepisami dyrektywy VAT, a przepisy UE nie stoją na przeszkodzie przyznania pierwszeństwa wierzytelności podatkowych w zakresie VAT w ramach postępowania upadłościowego. 

Sprawa dotyczyła odmowy przekazania środków z rachunku VAT upadłego podatnika na wniosek syndyka masy upadłości na rachunek masy upadłości. Naczelnik Urzędu Skarbowego odmówił wydania zgody na podstawie art. 108b ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT z powodu posiadania przez podatnika zaległości podatkowych. Syndyk wskazał, że wierzytelności publicznoprawne powinny być zaspokajane zgodnie z prawem, czyli w ramach drugiej kategorii spełnienia. Inaczej interes Skarbu Państwa byłby uprzywilejowany względem pozostałych wierzycieli.

 

Na skutek wniesionego odwołania przez syndyka, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej wydał decyzję utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji i podzielił jego argumentację. Wskazał, że zostały spełnione przesłanki do wydania decyzji odmownej, a przepisy nie przewidują wyjątku w sytuacji, gdy o zgodę występuje syndyk w toku postępowania upadłościowego. Dodatkowo DIAS podkreślił, że zgromadzone środki nie zostały zajęte i mogą być one rozdysponowane w sposób zgodny z prawem.

 

Syndyk nie zgodził się z decyzją ostateczną DIAS i wniósł skargę kasacyjną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. W toku postępowania WSA powziął wątpliwości i skierował pytanie prejudycjalne do TSUE. Sąd krajowy zadał pytanie m.in. co do zgodności przepisów unijnych, a zwłaszcza dyrektywy VAT z przepisami krajowymi i praktyką organów dotyczącą MPP oraz kolejności zaspokajania wierzytelności w ramach postępowania upadłościowego.

 

Rzecznik Generalny w opublikowanej opinii uznał, że nie doszło do naruszenia prawa unijnego przez przepisy krajowe bądź praktykę organów. Rada w drodze decyzji wykonawczej 2019/310 upoważniła Polskę do wprowadzenia szczególnego środka w postaci MPP służącego wyeliminowaniu oszustw związanych z VAT. W ramach tego środka, podatnik nie może wprawdzie całkiem swobodnie dysponować pieniędzmi na rachunku VAT, ale przysługuje mu możliwość zapłaty należności na rzecz kontrahentów w części odpowiadającej podatkowi VAT z rachunku VAT (a także zapłaty należności publicznoprawnych do urzędu). Dodatkowo na podatniku nie ciąży obowiązek wpłaty podatku VAT w większym wymiarze niż określonym w dyrektywie VAT. W przedmiocie kolejności zaspokajania wierzytelności, Rzecznik Generalny przywołując wyroki TSUE, wskazał, że podatnik działa jedynie jako poborca na rachunek państwa i w interesie państwa. Działanie podatnika ma charakter techniczny, a to konsument ponosi ekonomiczny ciężar podatku. Innymi słowy od momentu zapłaty za towar lub usługę przez konsumenta, podatek VAT pod względem materialnym nie stanowi majątku podatnika, pomimo możliwości nim dysponowania w ograniczonym zakresie.

 

Należy mieć na uwadze, że wprawdzie opublikowana opinia jest wyrazem poglądów Rzecznika Generalnego, a nie samego Trybunału, ale wyroki TSUE zwykle odpowiadają opiniom Rzecznika co do rozstrzygnięcia. Praktyczną konsekwencją podejścia Rzecznika (i ewentualnego wyroku TSUE, jeżeli zostanie w nim zaprezentowane analogiczne stanowisko) będzie utrzymanie i potwierdzenie zasady pierwszeństwa zaspokajania wierzytelności przysługujących Skarbowi Państwa w zakresie podatku VAT w ramach postępowania upadłościowego. 

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Władysław Varga
Partner
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Sebastian Maciaś
Praktykant
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.