Co nowego w MDR?

14.08.2024 / MDR

  • Choć przepisy o raportowaniu schematów podatkowych (MDR) obowiązują już od 2019 r., to na wydanie pierwszej merytorycznej interpretacji indywidualnej w tym zakresie podatnicy musieli czekać aż do lipca br., podobnie jak na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie konstytucyjności tych przepisów.

Pierwsza interpretacja MDR – czy będzie ich więcej?

 

Mowa tu o interpretacji indywidualnej z 11 lipca br. (sygn. 0111-KDIB2-1.4017.3.2019.22.S/JS/MR/KS) i wyroku TK z 23 lipca br. (sygn. K 13/20). Wskazano w niej, że w sytuacji niepobrania podatku u źródła na podstawie postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania od płatności na rzecz zagranicznego usługodawcy za usługi niematerialnie, nie dochodzi do zmiany kwalifikacji lub zasad opodatkowania, których skutkiem jest faktycznie niższe opodatkowanie, zwolnienie lub wyłączenie z opodatkowania. Innymi słowy, nie jest spełniona ogólna cecha rozpoznawcza z art. 86a § 1 pkt 6 lit. f) Ordynacji podatkowej, stanowiąca jedną z przesłanek raportowania na gruncie przepisów MDR.

 

Ważniejszy jednak od tematu interpretacji jest sam fakt jej wydania. Przez lata fiskus odmawiał wydawania interpretacji indywidualnych dotyczących przepisów MDR, argumentując, że interpretacje mogą dotyczyć wyłącznie przepisów materialnego prawa podatkowego, a regulacje o MDR mają charakter proceduralny, sprawozdawczy. Z takim podejściem co do zasady nie zgadzały się sądy administracyjne. Ich zdaniem, przepisy o MDR należy uznać za materialnoprawne, a co za tym idzie, powinny być objaśniane przez organy podatkowe.

 

Zanim Dyrektor KIS wydał ww. interpretację sprawa aż dwukrotnie trafiła do sądu administracyjnego. Ostatecznie fiskus, zobowiązany do tego wyrokiem sądu kasacyjnego, wydał przedmiotową interpretację indywidualną.

Uzyskana interpretacja indywidualna może zwiastować zmianę podejścia organów podatkowych do pytań podatników w zakresie przepisów o raportowaniu schematów podatkowych. Wszystko bowiem wskazuje na to, że kolejne wnioski o interpretacje, które będą aktualnie składane w sprawach MDR, będą rozpatrywane merytorycznie. W naszej ocenie może to paradoksalnie okazać się niekorzystne dla podatników. Należy mieć bowiem na uwadze, że przepisy o MDR są na tyle niejasne i nieprecyzyjne, że duży napływ wniosków o wydanie interpretacji może skutkować kształtowaniem się nieprzewidywalnej i potencjalnie niekorzystnej dla podatników i ich doradców linii interpretacyjnej.

 

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie MDR – czy i co się zmieni?

 

Niespełna dwa tygodnie po wydaniu pierwszej merytorycznej interpretacji w sprawie MDR, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o raportowaniu schematów podatkowych są niezgodne z konstytucją w zakresie, w jakim naruszają tajemnicę zawodową doradcy podatkowego. Trybunał uznał również za niekonstytucyjny obowiązek raportowania przez doradców podatkowych krajowych schematów podatkowych, które zostały wdrożone przed 1 stycznia 2019 r.

 

Choć na oficjalne wnioski przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, to już teraz warto zauważyć, że wyrok ten nie dotyczy obowiązków leżących po stronie „korzystających”, czyli podmiotów, u których wdrażane jest dane uzgodnienie. Możliwe więc, iż jego praktycznym skutkiem będzie jedynie przeniesienie ciężaru raportowania z promotora – doradcy podatkowego, na korzystającego – podatnika. Więcej wniosków płynących z przedmiotowego wyroku przedstawimy po publikacji jego pisemnego uzasadnienia.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Wolicka
Partnerka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Martyna Glanowska
Doświadczona Konsultantka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.