Wydatki na noclegi pracowników mobilnych bez PIT

05.09.2024 / Inne

  • W ostatnich miesiącach obserwujemy ugruntowanie się pozytywnej linii interpretacyjnej i orzeczniczej, zgodnie z którą wartość świadczenia w postaci finansowania kosztów noclegów pracowników mobilnych, w sytuacji gdy noclegi te mają związek z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych a jednocześnie nie są realizowane w ramach stricte rozumianej „podróży służbowej”, nie stanowi dla tych pracowników przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty (…), a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Przesłanki powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń określił TK w wyroku z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. Jednym z warunków jest spełnienie świadczenia w interesie pracownika (a nie w interesie pracodawcy) i powstanie przysporzenia w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który pracownik musiałby ponieść.

 

Pracownicy mobilni są grupą osób pracujących w warunkach stałego przemieszczania się (podróży). Są to osoby, w przypadku których miejsce świadczenia pracy stanowi lub może stanowić pewien obszar (np. kraj, województwo, region)[1]. Specyfika ich pracy niekiedy może wymagać korzystania z noclegów, ze względu na znaczne odległości dzielące miejsce wykonywania obowiązków służbowych od miejsca zamieszkania, a także miejsce wykonywania obowiązków służbowych w jednej lokalizacji od miejsca wykonywania tych obowiązków w innej lokalizacjo. Równocześnie stałe wykonywanie obowiązków służbowych na tak wyznaczonym terenie nie może być ocenione jednak, jako formalna podróż służbowa, o której mowa w art. 775 Kodeksu pracy. Podróżą służbową jest bowiem podróż odbywana poza stałym miejscem pracy pracownika.

 

Obowiązek zapewnienia pracownikom mobilnym noclegów przez pracodawcę nie wynika więc wprost z żadnych przepisów prawa. Podstawę prawną takiego świadczenia można natomiast wywieść z art. 94 pkt 2 i 2a Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca jest zobligowany w szczególności organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy oraz w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy.

 

Takie stanowisko podziela NSA, który przykładowo w wyroku z 2 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2387/12, wskazał w odniesieniu do pracowników mobilnych, że „Skoro więc prawidłowe i efektywne wykonywanie obowiązków pracowniczych wymaga od pracownika nocowania w hotelu, aby w określonym czasie wynikającym z kontaktów handlowych pracodawcy i kontrahenta dotrzeć do kontrahenta, to zapewnienie tej możliwości przez pracodawcę nie jest korzyścią pracownika, ale właśnie wypełnieniem przez pracodawcę ustawowego obowiązku prawidłowego organizowania pracy, tak aby była ona wydajna i należytej jakości. Zapewnienie możliwości nocnego wypoczynku odpowiada także obowiązkowi pracodawcy organizowania pracy w sposób zmniejszający uciążliwość pracy”.

 

Pomimo zatem stałych wątpliwości i wcześniejszych sporów  w tym zakresie, obserwujemy, że rozstrzygnięcia podejmowane w ostatnim czasie przez organy podatkowe[2] i sądy administracyjne[3] potwierdzają, że wydatki poniesione przez pracodawcę na sfinansowanie kosztów noclegów pracownikom mobilnym, którzy nie są w podróży służbowej, lecz ich praca opiera się na konieczności stałego przemieszczania się na danym obszarze, mają charakter służbowy ze względu na specyfikę wykonywanej pracy. Wydatki te są zatem ponoszone wyłącznie w interesie pracodawcy, nie sposób więc uznać, że pracownicy mobilni otrzymują jakiekolwiek przysporzenie majątkowe.

 

Pracownik otrzymujący zwrot kosztów noclegu nie ma żadnej swobody w zarządzaniu i rozporządzaniu świadczeniem, gdyż wykorzystuje je w konkretnym celu, tj. wykonaniu swoich obowiązków pracowniczych. W przedmiotowej sytuacji mówimy więc o zwrocie kosztów, a nie o ich zrefinansowaniu czy przysporzeniu. Udostępnienie miejsc noclegowych pracownikom leży wyłącznie w interesie pracodawcy, a nie pracowników, którzy swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajają w innym miejscu i w inny sposób oraz którzy, gdyby nie konieczność wywiązania się z obowiązków wynikających z umowy o pracę, nie mieliby powodu do ponoszenia kosztu takich noclegów.

 

[1] Por. uchwała SN z 19 listopada 2008 r., sygn. akt II PZP 11/08.

[2] Por. m.in. interpretacje indywidualne z 28 listopada 2023 r., 0113-KDIPT2-3.4011.719.2023.1.GG, z 9 sierpnia 2022 r., 0113-KDIPT2-3.4011.417.2022.2.SJ, z 4 lipca 2024 r., 0112-KDIL2-1.4011.483.2024.2.DJ.

[3] Por. m.in. wyrok NSA z 15 kwietnia 2016 r., sygn. akt II FSK 635/14, wyrok NSA z 23 lutego 2017 r., sygn. akt II FSK 233/15, wyrok NSA z 2 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2280/12,  wyrok NSA z 2 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2387/12, wyrok WSA w Łodzi z 9 grudnia 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 810/14, oraz wyrok WSA w Poznaniu z 20 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Po 548/14.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Marcin Radwan
Partner
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Marta Jamka
Doświadczona Konsultantka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.