Finansowanie świadczeń związanych z zatrudnieniem pracowników zagranicznych

23.10.2024 / Inne

  • Pracodawcy zatrudniający specjalistów spoza terytorium Polski często oferują im swoją pomoc w zakresie m.in. uzyskania wizy czy pozwolenia na pracę, w tym także finansują związane z tym koszty czy opłaty. Niniejszy artykuł dotyczy wpływu takiego finansowania na rozliczenia z zakresu PIT.

Koszty związane z uzyskaniem wizy i pozwolenia na pracę

 

Stanowisko organów podatkowych w zakresie finansowania przez pracodawcę kosztów pozwoleń na pracę i opłat za wizy zmieniało się na przestrzeni ostatnich lat.W latach wcześniejszych wydawane były interpretacje, w których organ zgadzał się, że jest to wydatek ponoszony przede wszystkim w interesie pracodawcy, a nie pracownika – ponieważ to pracodawcy zależy na sprowadzeniu do Polski i zatrudnieniu danej osoby. Finansowanie tego typu kosztów były uznawane za dodatkową zachętę dla danej osoby do przyjęcia oferty tego pracodawcy. W rezultacie finansowanie przez pracodawcę tego typu świadczeń nie skutkowało zwiększeniem przychodu po stronie nowozatrudnionej osoby.

 

Interpretacje wydawane obecnie prezentują jednak stanowisko, zgodnie z którym powstanie przychodu po stronie nowozatrudnionej osoby jest uzależnione od tego, kto jest stroną w postępowaniu o pozwolenie na pracę/wizę – pracodawca czy pracownik. Jeżeli przepisy nakładają na pracownika (osobę ubiegającą się o wizę/pozwolenie na pracę) obowiązek ponoszenia przedmiotowych kosztów, kwota zwrotu uzyskanego od pracodawcy powinna zwiększać przychód tych osób dla celów PIT. W przypadku, gdy ponoszone przez pracodawców koszty dotyczą także członków rodziny pracownika, przychód tego pracownika powinien zostać zwiększony również o wartość tego świadczenia. W sytuacji, gdy zgodnie z przepisami koszty powinny obciążać pracodawcę, ich finansowanie przez podmiot zatrudniający będzie dla pracownika neutralne.

 

Kwestii tej dotyczył wyrok NSA z 27 września 2022 r. (sygn. II FSK 49/20), w którym sąd uznał, że finansowanie przez zleceniobiorcę kosztów legalizacji pobytu cudzoziemców jest dla tych osób neutralne z punktu widzenia PIT. W stanie faktycznym, na którym wyrok bazował chodziło jednak o zatrudnienie na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a więc o sytuację, w której stroną postępowania o wydanie zezwolenia jest podmiot zatrudniający.

 

Pozostałe koszty związane z zatrudnieniem pracownika

 

Finansowaniu przez pracodawcę mogą również podlegać koszty związane np. z relokacją, znalezieniem mieszkania w nowym miejscu, koszty edukacji dzieci pracownika , lekcje języka polskiego itp.

 

W każdym z tych przypadków należy rozważyć, kto jest beneficjentem danego świadczenia – pracodawca czy osoba zatrudniona. Od tych ustaleń będzie zależało opodatkowanie PIT wartości danego świadczenia – jeśli korzyści z tego świadczenia odnosi przede wszystkim pracodawca, przychód po stronie pracownika nie powstaje. W przeciwnym przypadku wartość świadczenia powinna być doliczona do przychodów pracownika i opodatkowana na zasadach ogólnych (o ile nie znajduje zastosowania żadne ze zwolnień określone w ustawie PIT). 

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Pancewicz
Doświadczona Menedżerka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Katarzyna Mąkosa
Konsultantka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.