Faktoring a koszty finansowania dłużnego

16.01.2025 / CIT

  • Przepisy ustawy o CIT wprowadzają pewne ograniczenia w ujmowaniu w kosztach uzyskania przychodów tzw. kosztów finansowania dłużnego. Zgodnie z art. 15c ust. 12 ustawy przez koszty finansowania dłużnego rozumie się wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem od innych podmiotów środków finansowych i z korzystaniem z tych środków.

Zdaniem fiskusa koszty ponoszone w związku z umowami faktoringu (zarówno pełnego, jak i niepełnego) stanowią zapłatę za udostępnienie środków i korzystanie z nich, a więc zasadniczo porównują faktoring do pożyczki. Przykładowo, w interpretacji z 13 czerwca 2024 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.160.2024.2.INW) organ uznał, że nie ulega wątpliwości, iż faktoring stanowi formę finansowania działalności gospodarczej. W konsekwencji organy podatkowe przyjmują, że koszty związane z faktoringiem stanowią koszty finansowania dłużnego w rozumieniu przytoczonych wyżej przepisów. W rezultacie nie zawsze będą mogły w całości stanowić koszty uzyskania przychodów (ustawa przewiduje limit dla tego typu wydatków). Dyrektor KIS argumentuje swoje stanowisko szeroką definicją kosztów finansowania dłużnego zawartą w Dyrektywie ATAD, gdzie określono jedynie przykładowy katalog takich kosztów.

 

Odmienne stanowisko wyrażane jest jednak w orzecznictwie, gdzie wyraźnie rozgranicza się skutki podatkowe faktoringu pełnego i niepełnego. Zdaniem sądów administracyjnych podejście wyrażane przez organy podatkowe można uznać za właściwe wyłącznie w odniesieniu do faktoringu niepełnego, w którym faktor może dochodzić zapłaty wierzytelności od faktoranta w przypadku nieściągalności wierzytelności od dłużnika. Faktoring właściwy, w którym taki regres nie istnieje, nie spełnia ekonomicznej funkcji pożyczki. Nie można zatem uznać kwoty kosztów związanych z tym instrumentem za inne równoważne ekonomicznie odsetkom ani tym bardziej za odsetki. W konsekwencji uznaje się, że w przypadku faktoringu pełnego po stronie przedsiębiorcy nie powstają koszty związane z pożyczeniem obcych środków. Nie należy więc ich kwalifikować jako koszty finansowania dłużnego, które podlegałyby ograniczeniom wskazanym w art. 15c ust. 1 ustawy o CIT (tak np. w wyroku NSA z 3 października 2023 r., sygn. II FSK 391/22).

 

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Pancewicz
Partnerka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Katarzyna Mąkosa
Konsultantka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.