PKD 2025 – zmiany dla przedsiębiorców

30.01.2025 / Prawo

  • W skutek prac ustawodawcy od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (dalej: Rozporządzenie) wprowadzające nową klasyfikację działalności gospodarczej zwaną „PKD 2025”.

Wprowadzenie PKD 2025 jest związane ze zmianami dokonanymi w unijnej klasyfikacji działalności NACE. Nowa polska klasyfikacja uwzględnia również zmiany powstałe w gospodarce od czasu publikacji poprzednio obowiązującej klasyfikacji PKD 2007.

 

Ilość zmian w klasyfikacji PKD jest istotna. W nowej klasyfikacji między innymi:

 

  • wprowadzono nowe symbole grupowań,
  • podzielono lub połączono niektóre z dotychczasowych pozycji,
  • zmieniono brzmienie niektórych grupowań,
  • zmieniono zakres niektórych grupowań.

 

W konsekwencji wprowadzonych zmian wszyscy przedsiębiorcy powinni zaktualizować ujawnione przez nich w rejestrach i ewidencjach kody PKD. Przepisy Rozporządzenia przewidują, że przedsiębiorcy mają czas na aktualizację do 31 grudnia 2026 r. W przypadku podmiotów gospodarczych, które posługują się dotychczasowym kodem PKD 93.29.Z okres ten jest krótszy i trwa do 31 grudnia 2025 r.

 

Należy zauważyć, że aktualnie procedowany jest też projekt ustawy o zmianie ustawy o statystyce publicznej oraz niektórych innych ustaw. Regulacje w nim zawarte przewidują, że jeżeli przedsiębiorca nie zaktualizuje sam kodów PKD, to czynność ta zostanie wykonana automatycznie po upływie terminów określonych Rozporządzeniem. Rozwiązanie to tylko z pozoru wydaje się być korzystne. Z uwagi bowiem na podział i łączenie niektórych kodów PKD, automatyczna zmiana może nie odpowiadać w pełni rzeczywistemu zakresowi działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę.

 

Sugerujemy zatem weryfikację, czy kody PKD którymi się Państwo posługują wymagają aktualizacji i zgłoszenie jej do odpowiedniej ewidencji albo rejestru. Kwestia ta może być szczególnie ważna dla podmiotów starających się o przyznanie dofinansowania ze środków krajowych lub unijnych. W toku tych postępowań przeprowadza się bowiem weryfikację przedmiotu działalności przedsiębiorcy w oparciu właśnie o kody PKD ujawnione w odpowiedniej ewidencji albo rejestrze.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Aleksandra Dyrek-Orlando
Partnerka
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Maciej Mierecki
Menedżer
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.