1 marca opublikowano Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ogłoszenia listy krajów i terytoriów wskazanych w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych.

Według obwieszczenia na aktualnej liście znalazły się takie kraje jak:

  • Republika Fidżi,
  • Guam,
  • Republika Palau,
  • Republika Trynidadu i Tobago,
  • Samoa Amerykańskie.

Obecne uzupełnienie krajowej listy krajów i terytoriów niechętnych współpracy do celów podatkowych miało miejsce w związku z aktualizacją z dnia 26 lutego 2021 r. tzw. czarnej listy rajów podatkowych Rady Unii Europejskiej w tym zakresie.

Aktualnie unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych obejmuje 12 jurysdykcji, których dokładny wykaz można znaleźć pod linkiem →  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=OJ:JOC_2021_066_R_0010&from=EN.

Rada UE zwróciła również uwagę na problemy dotyczące współpracy podatkowej z Turcją i brak dowodów, że państwo to rzeczywiście przekazało dane podatkowe do któregokolwiek z krajów UE.

 

Link do Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26 lutego 2021 r. → https://monitorpolski.gov.pl/M2021000022501.pdf.