Nowa mapa pomocy regionalnej – zatwierdzona!

05.10.2021 / Inne

Komisja Europejska zatwierdziła nową mapę pomocy regionalnej w Polsce na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r.

Na zmianach skorzysta 9 województw, w których maksymalna intensywność pomocy zostanie zwiększona. Będą to województwa: lubuskie (40%), zachodniopomorskie (40%), kujawsko-pomorskie (40%), mazowieckie (podregion siedlecki – 50%), łódzkie (40%), opolskie (40%), małopolskie (40%), śląskie (30%) i świętokrzyskie (50%).

 

W województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim dotychczasowe limity nie ulegną zmianie.

 

W województwie pomorskim maksymalna intensywność zostanie zmniejszona (30%). Z kolei w województwach dolnośląskim i wielkopolskim wysokość pomocy co do zasady pozostanie na poziomie 25%, jednak z wyłączeniem obszarów należących do Wrocławia i Poznania oraz podregionu poznańskiego. Na tych obszarach wsparcie wyniesie  20% do końca 2024 r. i 15% od 1 stycznia 2025 r. Jednocześnie, województwa wielkopolskie i dolnośląskie staną się obszarami „c” (wcześniej były kwalifikowane jako obszary „a”). Dla dużych przedsiębiorców będzie to oznaczało możliwość skorzystania z regionalnej pomocy inwestycyjnej wyłącznie na inwestycję związaną z rozpoczęciem nowej działalności gospodarczej.

 

Inwestycje realizowane na terenie Warszawy oraz powiatów ościennych (tj. warszawski zachodni, legionowski, pruszkowski, nowodworski, grodziski, miński, wołomiński, piaseczyński i otwocki) nie będą mogły zostać objęte regionalną pomocą inwestycyjną.

 

W ramach regionu warszawskiego stołecznego, regionalna pomoc inwestycyjna nadal będzie dostępna dla gmin:

  • Baranów, Błonie, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Kampinos, Leoncin, Leszno, Nasielsk, Prażmów, Tarczyn, Zakroczym i Żabia Wola  – w wysokości 25%,
  • Dąbrówka, Dobre, Jadów, Kałuszyn, Kołbiel, Latowicz, Mrozy, Osieck, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka i Tłuszcz – w wysokości 35%.

 

W przypadku regionu mazowieckiego regionalnego intensywność pomocy wynosić będzie 40% (za wyjątkiem podregionu siedleckiego).

 

Dla podmiotów średnich i małych, tak jak dotychczas, intensywność wsparcia podwyższa się odpowiednio o 10 i 20 punktów procentowych.

 

Nowa mapa pomocy regionalnej zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Sylwia Ozimek
Menedżerka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.