Przysłowia i powiedzenia o podatkach

05.01.2022 / Inne

  • Podatki – zagadnienie trudne dla większości, może wyda się bardziej przyjazne zacytowane słowami znanych i nieznanych, polityków i pisarzy, aktorów, fizyków i innych… bo przecież najmilszy zwrot w każdym języku to zwrot podatku ;) - czyli o podatkach z przymrużeniem oka.

Historia podatków sięga czasów starożytnych. Podatek dochodowy znany jest od nieco ponad 200 lat a mimo to dalej jest dla nas niełatwy. Sam Einstein mawiał: „Rzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć, jest podatek dochodowy”[1]. Niektórzy, jak Bill Murray, próbują tłumaczyć jego sens słowami: „Najlepszy sposób na wyjaśnienie dziecku istoty podatku to zjedzenie mu 30 proc. jego porcji lodów”, inni natomiast zauważają: „Różnica między preparatorem zwierząt, a poborcą podatkowym? Preparator zdziera tylko skórę”[2].

 

Ponadto warto pamiętać, że „Dobra polityka podatkowa powinna przypominać skubanie gęsi: dawać dużo pierza, mało krzyku”[3], a tak w ogóle, to „Polityka jest sztuką skłaniania ludzi do płacenia państwu za to, że ich okrada”[4].

 

Tak czy siak podatki „przypominają pod pewnymi względami matkę - często jej nie rozumiemy, ale rzadko można o niej zapomnieć…”[5]. Ale były, są i będą i jak to mawiał Benjamin Franklin: „(...) Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”, przy czym jak słusznie zauważył Terry Pratchett: „Wprawdzie i podatki, i śmierć są nieuchronne, ale ta druga jest mniej dokuczliwa, bo nie zdarza się co roku”.

 

I jeśli komuś „noga się powinie” to musi wiedzieć, że „nieterminowe regulowanie podatków stawia płatnika w pozycji nieprzewidzianej nawet w Kamasutrze”[6]. A powszechnie wiadomo, że „nic tak nie zbliża, żony i męża, jak nadejście formularza zeznań podatkowych”[7]. Jednak żona na męża, czy mąż na żonę musi uważać, bo „Podatek dochodowy zmusił do kłamstw więcej ludzi niż złoto”[8]. Pozostając w temacie rodziny, jak mawiała Margaret Mitchell „Śmierć, podatki i rodzenie dzieci! Żadna z tych rzeczy nie przychodzi nigdy w porę”[9].

 

Gdyby nasz rząd nie wiedział jeszcze, dlaczego tak dużo ludzi emigruje z Polski, James Newman podpowiada: „Od podatków ucieka za granicę co najmniej tylu ludzi, ilu ucieka od dyktatorów”[10]. Wygląda jednak na to, że tworząc Polski Ład rządzący wzięli chyba sobie do serca maksymę Georga Bernarda Shaw: „Rząd, który okrada Piotra, żeby wesprzeć Pawła, zawsze może liczyć na poparcie Pawła”.

 

Powodzenia z podatkami w Nowym 2022 Roku!

 

Życzy Zespół Taxpoint

 

[1] Albert Einstein (1879-1955) – fizyk-teoretyk

[2] Mark Twain (1835 – 1910) – pisarz amerykański

[3] Jean Baptiste Colbert (1619 –1683) – legendarny minister finansów Francji

[4] Autor nieznany

[5] Lord Bramwell (1808 – 1892) – sędzia angielski

[6] Autor nieznany

[7] Autor nieznany

[8] Will Rogers (1879-1935) – kowboj, aktor amerykański

[9] Margaret Mitchell (1900-1949) – pisarka amerykańska

[10] James Newman (1903-1963) – polityk kanadyjski

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Grzegorz Białowąs
Menedżer
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Joanna Gajewy
Konsultantka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.