Polski Ład – o czym jeszcze nie powiedzieliśmy pracownikom?

27.01.2022 / Inne

Od nowego roku obowiązują nowe ulgi dla osób uzyskujących przychody ze stosunku pracy, których stosowanie będzie miało wpływ na wysokość wynagrodzenia netto.

Wśród nich przewidziane są zarówno ulgi, z których będzie można skorzystać w trakcie roku po złożeniu pracodawcy odpowiedniego oświadczenia, jak i te, które stosowane są przez pracodawcę z mocy prawa. Jakie dokumenty powinniśmy zatem złożyć pracodawcy w 2022 r.?

 

Złożenie oświadczenia (o spełnieniu warunków do korzystania z ulgi) jest wymagane w przypadku, gdy pracownik chce skorzystać w trakcie roku z:

  • ulgi dla osób zmieniających rezydencję podatkową – dla osób, które zdecydowały się przeprowadzić do Polski, a wcześniej były rezydentami podatkowymi innego kraju,
  • ulgi dla rodzin 4+ – dla osób wychowujących co najmniej czworo dzieci,
  • ulgi PIT-0 dla seniorów – dla osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal są aktywne zawodowo.

Z powyższych ulg będzie można skorzystać po spełnieniu przewidzianych przepisami warunków. Jeśli pracownik nie złoży  pracodawcy odpowiedniego oświadczenia, będzie mógł rozliczyć ulgę (i otrzymać zwrot podatku) w  zeznaniu rocznym.

 

Z kolei ulga dla klasy średniej, mająca stanowić formę rekompensaty za brak możliwości odliczenia od podatku składki na ubezpieczenia zdrowotne, naliczana jest z mocy prawa. Powyższe oznacza, że pracodawca zobowiązany jest do obliczania i uwzględniania tej ulgi w każdym miesiącu, w którym przychód pracownika ze stosunku pracy mieści się w przedziale 5.701-11.141 zł. U niektórych podatników stosowanie ulgi w trakcie roku może skutkować koniecznością dopłaty podatku po złożeniu rocznego rozliczenia – jeśli np. jego roczne przychody ze stosunku pracy nie będą się mieściły w przedziale 68.412-133.692 zł. Podatnik może więc rozważyć złożenie wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej przy miesięcznej kalkulacji zaliczek na PIT. Zgodnie z art. 32 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Jeżeli podatnik złoży sporządzony na piśmie wniosek o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla pracowników na podstawie ust. 2a, płatnik nie pomniejsza dochodu najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. Wniosek ten składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.

 

Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej nie ma charakteru definitywnego – jeśli podatnik spełnia odpowiednie warunki, ulga dla klasy średniej zostanie uwzględniona w rozliczeniu rocznym.

 

Mając na uwadze powyższe, zalecamy, aby pracodawca poinformował swoich pracowników o wnioskach, które powinni złożyć. W celu przygotowania odpowiedniej informacji w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu z biurem Taxpoint. Pragniemy jednocześnie zauważyć, że zgodnie z zapowiedziami Premiera, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące od 1 stycznia mają zostać w najbliższym czasie zmienione. Zmiany mają dotyczyć m.in. ulgi dla klasy średniej.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Pancewicz
Doświadczona Menedżerka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Martyna Glanowska
Konsultantka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.