Zamknięcie 2021 roku - wydłużenie terminów na raportowanie

03.03.2022 / CIT

W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów zapowiedziało wydłużenie, wzorem poprzednich dwóch lat, czasu na wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych związanych z zamknięciem roku. Poniżej przedstawiamy zakres tych zmian oraz przypominamy o innych terminach związanych z raportowaniem podatkowym.
  1. Trzy miesiące więcej na CIT-8 oraz sprawozdanie finansowe

 

Projektowane przepisy zakładają wydłużenie o trzy miesiące terminu na złożenie zeznania CIT-8 oraz wpłatę podatku wykazanego w tym zeznaniu dla podatników, których rok podatkowy zakończył się między 1 grudnia 2021 r. a 28 lutego 2022 r. Oznacza to, że podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, nie będą musieli wykonać tych obowiązków do końca marca, ale - podobnie jak w poprzednim roku – do 30 czerwca b.r.

Podobny projekt przedłożono w odniesieniu do sprawozdań finansowych – zarówno dla spółek, jak i organizacji pozarządowych (np. stowarzyszeń) – gdzie termin również został przedłużono o 3 miesiące. Nowy termin na złożenie sprawozdań dotyczyć ma podmiotów, których rok obrotowy kończy się pomiędzy 29 września 2021 r., a 30 kwietnia 2022 r.

Na moment niniejszej publikacji planowane zmiany nie zostały jeszcze uchwalone. Jednocześnie należy pamiętać, że 31 marca b.r. upływa również termin na wywiązanie się z innych obowiązków, dla których nie jest przewidziane wydłużenie terminu. Dotyczy to przede wszystkim deklaracji: IFT-2R, ORD-U, CBC-P.

 

 

 

 

 

  1. Zwolnienie z przygotowania ORD-U

 

Przypominamy o zwolnieniu dla podmiotów składających informacje o cenach transferowych (TPR-C) ze składania formularzy ORD-U – informacji o umowach zawartych z nierezydentami. Ułatwienie to nie ma jednak zastosowania do podatników, którzy przeprowadzają transakcje pośrednie lub bezpośrednie z podmiotami z tzw. rajów podatkowych. Zwolnienie to dotyczy już ORD-U składanych po 31 grudnia 2021 r.

 

  1. Ceny transferowe - termin na sporządzenie dokumentacji podatkowej

 

W ramach Polskiego Ładu dokonano nowelizacji art. 11k ust. 2 Ustawy o CIT wydłużając termin na sporządzenie dokumentacji lokalnej z 9 do 10 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Wydłużono również termin na złożenie informacji TPR-C. Zgodnie z przepisami przejściowymi nowe zasady dotyczyć będą transakcji przeprowadzonych po 31 grudnia 2021 r., co oznacza, że w praktyce z wydłużonych terminów skorzystamy dopiero w 2023 roku.

W związku z powyższym, podatnicy przygotowujący w tym roku dokumentację za rok 2021 powinni tego dokonać na podstawie poprzednio obowiązujących zasad – tj. do końca 9. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Oczywiście nie można wykluczyć, że wzorem lat poprzednich również ten termin nie zostanie wydłużony, do tej pory nie opublikowano jednak żadnych odnośnych projektów.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Katarzyna Knapik
Partnerka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Agnieszka Szostak
Konsultantka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.