Wkrótce pierwsze konkursy w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027

25.01.2023 / Inne

  • Ogłoszono harmonogram naborów projektów w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG).

Jest to następny krok do rozpoczęcia dystrybucji środków w ramach FENG, po ogłoszeniu przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Szczegółowego Opisu Priorytetów i przyjęciu przez Komitet Monitorujący FENG kryteriów wyboru projektów, które mogą otrzymać wsparcie z funduszy unijnych.

 

Przedsiębiorcy najbardziej oczekują konkursów organizowanych w ramach Ścieżki SMARTpierwsze konkursy będą ogłoszone już w lutym. Ścieżka SMART umożliwia w jednej rundzie aplikacyjnej uzyskanie wsparcia na prace B+R, wdrożenie innowacji, inwestycje w infrastrukturę B+R, cyfryzację, zazielenienie przedsiębiorstwa, internacjonalizację i szkolenia. W ramach Ścieżki SMART dla MŚP i dużych przedsiębiorstw składających wnioski indywidualnie planowane są następujące nabory:

 

  • I runda: ogłoszenie naboru 7 lutego 2023 r., rozpoczęcie naboru 21 lutego 2023 r., zakończenie naboru 12 kwietnia 2023 r.;
  • II runda: ogłoszenie naboru 30 marca 2023 r., rozpoczęcie naboru 13 kwietnia 2023 r., zakończenie naboru 15 czerwca 2023 r.;
  • III runda: ogłoszenie naboru 9 sierpnia 2023 r., rozpoczęcie naboru 5 września 2023 r., zakończenie naboru 31 październik 2023 r.

 

Po jednym naborze przewidziano natomiast dla projektów realizowanych w konsorcjach tworzonych przez same MŚP jak i konsorcja MŚP z dużymi przedsiębiorstwami oraz przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi lub z NGO. Uruchomienie naboru ma rozpocząć się 1 czerwca 2023 r. i trwać 3 miesiące. Oddzielny nabór zorganizowany w okresie wakacyjnym będzie dedykowany projektom na rzecz dostępności.

 

Kolejne nabory na które oczekują przedsiębiorcy -  szczególnie z sektora MŚP - to Kredyt technologiczny wspierający wdrożenia własnych lub nabytych technologii skutkujące wprowadzaniem na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub usług. Nabór na to działanie zostanie ogłoszone w marcu i potrwa do końca maja 2023 r.

 

Nową formą wsparcia, o którą będą mogli starać się w tym roku przedsiębiorcy, jest Kredyt ekologiczny współfinansujący inwestycje mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw poprzez modernizację infrastruktury. Nabór do tego działania zaplanowano na przełomie III i IV kwartału tego roku.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Wolicka
Partnerka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sabina Dudek
Doświadczona Konsultantka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.