Nowe dotacje bezzwrotne na robotyzację i cyfryzację w dużych przedsiębiorstwach

13.04.2023 / Inne

  • W Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności [KPO] znaczną część budżetu przeznaczono na transformację cyfrową.

W ramach tego obszaru niebawem uruchomiony zostanie jeden z większych konkursów związany z robotyzacją i cyfryzacją w przedsiębiorstwach. Konkurs będzie przeznaczony dla dużych przedsiębiorstw. Uruchomienie konkursu planowane jest na II kwartał 2023 r. 

 

Konkurs ten będzie promował transformację przedsiębiorstw w kierunku koncepcji Przemysłu 4.0 opartego na transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw z wykorzystaniem zaawansowanych technologii cyfrowych. Celem jest osiągnięcie stanu, w którym zautomatyzowane linie produkcyjne są w pełni ze sobą zintegrowane za pomocą technologii informatycznych (IT) i operacyjnych (OT). Podążając za ideą Przemysłu 4.0, konkurs ma umożliwiać sfinansowanie wdrożenia:

 

  • inteligentnych linii produkcyjnych i parków technologicznych,
  • robotyzacji i technologii operacyjnych,
  • technologii komunikacji Machine to Machine (M2M), przemysłowego Internetu rzeczy (IoT) z zastosowaniem zaawansowanych metod przetwarzania informacji,
  • integracji technologii informatycznych i operacyjnych (IT/OT) i tworzenia systemów cyber-fizycznych (CPS),
  • technologii chmurowych oraz sztucznej inteligencji (AI) w produkcji,
  • dedykowanych systemów automatyzujących procesy,
  • cyfryzacji procesów biznesowych,
  • rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa i blockchain,
  • nowoczesnych cyfrowych miejsc pracy.

 

Koszty kwalifikowane projektu nie mogą być niższe niż 8 mln zł i wyższe niż 140 mln zł. Do kosztów kwalifikowanych będzie można zaliczyć m.in. wydatki na zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, roboty budowlane, koszty leasingu /najmu/dzierżawy, koszty planów i projektów czy wydatki na zakup nieruchomości /gruntu (w ograniczonej wysokości). 

 

Intensywność wsparcia udzielanego w ramach konkursu wynikać będzie  z mapy pomocy regionalnej i może wynosić co do zasady od 50 % do 20 % w zależności od lokalizacji inwestycji.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Wolicka
Partnerka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sabina Dudek
Doświadczona Konsultantka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.