Rozporządzenie dotyczące raportowania VAT po wejściu w życie KSeF

30.11.2023 / VAT

  • Projekt zmian do rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług znajdujący się na stronach Rządowego Centrum Legislacji [1], przewiduje kilka istotnych nowości w zakresie danych wykazywanych w JPK_V7.  

Wiązać się one będą niewątpliwie z koniecznością zmiany schemy, według której rozliczenie VAT jest składane. Do kluczowych zmian wprowadzanych w tym zakresie należy zaliczyć:

  • obowiązek ujmowania w pliku JPK_V7 numeru identyfikującego fakturę w KSeF w przypadku gdy taki numer został fakturze nadany. Dotyczyć to będzie zarówno ewidencji podatku należnego (faktury sprzedaży), jak i naliczonego (faktury zakupu). Oryginalny numer faktury nadany przez system finansowo-księgowy również będzie wykazywany w JPK_V7 (obok numeru KSeF faktury),
  • nowe oznaczenia pojawiające się w ewidencji podatku należnego i naliczonego dotyczące:
    • faktur wystawionych w okresie trwania awarii KSeF ogłoszonej w BIP na stronie urzędu obsługującego ministra do spraw finansów publicznych oraz w tzw. trybie offline, które w związku z tym nie mają przydzielonego numeru identyfikującego w KSeF oraz nie zostały przesłane do KSeF – znacznik „OFF”,
    • faktur wystawionych drogą elektroniczną lub w postaci papierowej, tj. bez użycia KSeF – znacznik „BFK”,
  • dostosowanie struktury do zmian w zakresie terminów zwrotu VAT z uwagi na fakt, że podstawowy termin zwrotu ulegnie skróceniu z 60 do 40 dni.

Poza powyżej wymienionymi zmianami, projekt rozporządzenia wprowadza również szereg innych pomniejszych zmian mających na celu doprecyzowanie pewnych kwestii oraz dostosowanie ich do obowiązków wynikających z KSeF.

 

[1] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12378155

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Kamil Wilczewski
Menedżer
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Martyna Glanowska
Doświadczona Konsultantka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.