Projekt rozporządzenia MF ws. raportowania ksiąg rachunkowych JPK_CIT

07.12.2023 / CIT

  • W dniu 29 listopada 2023 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów w zakresie zmian w JPK_KR, które wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r. Projekt dotyczy wymogu elektronicznego prowadzenia ksiąg i przesyłania ich do organów podatkowych w formie pliku JPK_CIT.

Wymóg ten został wprowadzony w 2022 r. Początkowo miał obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., jednakże jego wejście w życie zostało już dwukrotnie odroczone.

 

Dla przypomnienia nowe obowiązki dotyczące wprowadzenia tzw. JPK_CIT będą realizowane według określonego harmonogramu za lata podatkowe rozpoczynające się po:

  • 31 grudnia 2024 r. – dla podatkowych grup kapitałowych oraz dużych podatników CIT, których przychody przekraczają 50 mln EUR,
  • 31 grudnia 2025 r. – dla pozostałych podatników CIT i PIT zobowiązanych do składania JPK_VAT,
  • 31 grudnia 2026 r. – dla wszystkich pozostałych podatników.

 

Zgodnie z treścią projektu rozporządzenia elektronicznie przekazywane księgi rachunkowe należało będzie uzupełnić o dodatkowe dane m.in. w postaci znaczników identyfikujących konta rachunkowe wykazywane według słownika znaczników identyfikujących konta rachunkowe, potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji środka trwałego lub WNiP, czy też dotyczące wysokości, rodzaju i typu różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym[1].

 

Proponowane przez projekt zmiany wiążą się z koniecznością wprowadzenia zmian w systemach księgowych, czy chociażby dostosowania oznaczeń identyfikujących konta księgowe do znaczników określonych w załącznikach do projektu rozporządzenia. Biorąc pod uwagę, że w praktyce każdy podatnik ma inny plan kont, może to okazać się prawdziwym wyzwaniem natury technicznej.

 

Sporo powinno się wyjaśnić po publikacji struktury logicznej nowego JPK_CIT. MF nie podał jednak w tym zakresie żadnego terminu.

 

[1] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12379367/katalog/13022582#13022582

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Daniel Szczepanik
Menedżer
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Magdalena Wiktor
Konsultantka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.