Zwolnienie samofakturowania transgranicznego z KSeF

18.01.2024 / VAT

  • Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się nowa wersja projektu rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, które mają wejść w życie 1 lipca 2024 r. wraz z obowiązkowym stosowaniem Krajowego Systemu eFaktur (KSeF).

Zgodnie z tym projektem, transakcje realizowane przez polskich podatników i dokumentowane fakturami wystawianymi przez podmioty zagraniczne nieposiadające polskiego numeru NIP wykorzystywanego na potrzeby danej transakcji w oparciu o istniejącą umowę o samofakturowaniu, mają być wyłączone z obowiązku dokumentowania z wykorzystaniem faktury ustrukturyzowanej. W praktyce oznacza to, że zagraniczny podmiot będący nabywcą towaru lub usługi nie będzie musiał korzystać z polskiego KSeF celem wystawienia faktury dokumentującej transakcję opodatkowaną polskim VAT.

 

Dotychczas było wiele wątpliwości odnośnie do stosowanych mechanizmów samofakturowania z uwagi na to, że zagraniczne podmioty jako nabywcy, którzy wystawiają faktury dokumentujące dane transakcje, mogliby mieć wiele problemów z obsługą polskiego systemu (chociażby z uwagi na brak polskiego Numeru Identyfikacji Podatkowej), a w konsekwencji pojawiały się obawy, czy takie rozwiązania mogłyby funkcjonować po wejściu w życie obowiązkowego KSeF.

 

W świetle nowego rozporządzenia wiele wskazuje na to, że stosowane obecne schematy samofakturowania z podmiotami zagranicznymi będą mogły funkcjonować w dotychczasowej formie. Oznaczałoby to, że w przypadku dostaw WDT bezpośrednio z Polski do np. nabywcy w Niemczech czy we Francji, mógłby on dokonywać nadal samofakturowania i wystawione przez niego faktury byłyby poza systemem KSeF.

 

Warunkiem jest tutaj jednak spełnienie ogólnych przesłanek samofakturowania z art. 106d ustawy o VAT, tj. zawarcie odpowiedniej umowy w sprawie wystawiania faktur przez nabywcę, określającej procedurę zatwierdzania tych faktur przez dostawcę, w imieniu którego faktura została wystawiona. Innymi słowy, zwolnieniu z KSeF podlegają tylko self-billingi wystawione w ramach pełnego samofakturowania (a nie tzw. ułomnego czy hybrydowego, gdzie obie strony wystawiają faktury). Z uwagi na to możliwe jest, że procedury samofakturowania mogą w przyszłości podlegać dodatkowej weryfikacji w celu stwierdzenia, czy wszystkie wymogi z ww. przepisu są spełnione i czy transakcje z danym nabywcą rzeczywiście podlegają wyłączeniu z obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych.

 

Warto zwrócić uwagę, że jest to nowy projekt rozporządzenia, który nie został jeszcze ostatecznie zatwierdzony przez Ministra Finansów. Jego obecne brzmienie różni się od przepisów zaproponowanych przez resort uprzednio. W związku z tym ostateczne wnioski wynikające z rozporządzenia znane będą po jego oficjalnym opublikowaniu.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Władysław Varga
Partner
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Gabriela Wilczewska
Konsultantka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.