Obligatoryjny KSeF jednak od 2026 roku

09.05.2024 / VAT

  • W ostatnich dniach z niecierpliwością oczekiwaliśmy informacji dotyczących nowego terminu wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (dalej: KSeF). Od pewnego czasu wiadomo było bowiem, że przewidziany w przepisach 1 lipca 2024 r. jest terminem nierealnym i zostanie przesunięty. Nowe daty poznaliśmy w trakcie briefingu prasowego, który odbył się 26 kwietnia 2024 r. 

Zgodnie z przekazanymi w jego trakcie informacjami, obowiązek wystawiania faktur z wykorzystaniem KSeF wejdzie w Polsce w życie począwszy od:

 

  • 1 lutego 2026 roku dla podmiotów, których obroty przekroczyły w roku poprzedzającym (tj. za rok 2025) poziom 200 mln zł,
  • 1 kwietnia 2026 roku dla pozostałych podatników.

 

Przedstawiono również główne wnioski płynące z audytu KSeF realizowanego przez zewnętrzną instytucję. Jak wskazał Minister Finansów, w jego trakcie wykryto i potwierdzono krytyczne błędy w realizacji projektu, nieprawidłowości na wielu płaszczyznach, brak spełnienia wymagań jakościowych i wydajnościowych. Tym samym, wejście w życie KSeF w planowanej dacie, tj. 1 lipca 2024 r. w ocenie ministra Domańskiego groziło paraliżem gospodarki. Ogłoszono, że niezbędne będzie opracowanie nowej architektury systemu (obecny system monolityczny zostanie zmieniony na system modułowy), co oznacza, że prace nad KSeF, jak to ujęło ministerstwo – zaczynają się niemalże od początku. Jednocześnie zapewniono, że ministerstwo będzie dążyć do tego aby w jak najmniejszy sposób ingerować w dotychczasowe rozwiązania i prace zrealizowane przez podatników.  

 

Wyniki audytu nie będą niestety w całości udostępnione z uwagi na konieczność  ochrony infrastruktury krytycznej. Informacje, które nie zagrażają bezpieczeństwu publicznemu mają mieć natomiast charakter ogólnodostępny.

 

W trakcie briefingu podkreślono, że nie porzucono samej idei wprowadzenia KSeF w Polsce i jest to rozwiązanie istotne z punktu widzenia dalszego uszczelniania systemu podatkowego. W szczególności w kontekście przekazanych informacji o wzroście luki VAT do poziomu dwucyfrowego za rok 2023.

 

Przesunięcie terminów związanych z KSeF wymagać będzie przeprowadzenia odpowiednich zmian ustawowych. W tym zakresie, Rada Ministrów przyjęła już projekt tzw. szybkiej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (UD49) przewidujący odroczenie daty wejścia w życie przepisów związanych z KSeF. Kolejnym krokiem będzie bardziej kompleksowa rewizja samych przepisów związanych z KSeF. Rozwiązań w tym zakresie należy spodziewać się raczej po okresie wakacyjnym.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Kamil Wilczewski
Menedżer
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Joanna Gajewy
Doświadczona Konsultantka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.