Opodatkowanie donejtów otrzymywanych przez twórców treści internetowych

20.06.2024 / VAT Inne

  • Stale rozwijająca się gospodarka cyfrowa stwarza wiele nowych okazji do zarobkowania, w szczególności na podstawie treści umieszczanych w Internecie. Dużą popularnością cieszy się publikowanie treści multimedialnych w formie streamów internetowych lub podcastów. Jako forma wsparcia twórców, uczestnicy często przekazują twórcom dobrowolne gratyfikacje pieniężne (donejty) m.in. za pośrednictwem dedykowanych do tego portali. Kwestią otwartą pozostają reguły opodatkowania takiego wynagrodzenia po stronie twórcy. Stanowisko organów podatkowych nie jest w tym zakresie jednolite.

W pierwszej kolejności, ustalić należy, czy uzyskane w związku z donejtami przysporzenie majątkowe stanowi dla twórcy przychód w rozumieniu ustawy o PIT czy też powinno być traktowane jako darowizny otrzymane od uczestniczących w wydarzeniu użytkowników i jako takie podlegać regułom wynikającym z ustawy o podatku od spadków i darowizn.

 

To drugie podejście (darowizna) prezentowane było w starszych interpretacjach indywidualnych m.in. z 17 maja 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.154.2023.4.IM oraz z 8 listopada 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4015.114.2023.3.MM. Konsekwencją tego był bardzo często realny brak opodatkowania otrzymywanych donejtów z uwagi na przewidzianą w przepisach kwotę wolną od opodatkowania w wysokości 5.733 zł w odniesieniu do wpłat otrzymanych od tej samej osoby trzeciej w danym roku oraz w okresie poprzedzających go 5 lat.

 

Odmienne stanowisko fiskus zaprezentował natomiast w interpretacji indywidualnej z 9 maja 2024 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4015.34.2024.3.MM. Wskazał w niej, że takie dodatkowe gratyfikacje należy traktować jako przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Jako główny argument za takim podejściem uznano brak możliwości jednoznacznego ustalenia tożsamości osób dokonujących wpłat z uwagi na ograniczenia techniczne (m.in. możliwość posługiwania się fikcyjnymi danymi lub pseudonimami przez osoby wpłacające pieniądze). Skutkuje to koniecznością uznania poszczególnych donejtów za dokonywane każdorazowo przez inny podmiot i w konsekwencji systemowy brak opodatkowania podatkiem od spadków od darowizn (zakładając, że jednorazowe wpłaty będą niższe niż 5.733 zł).

 

Wątpliwości co do opodatkowania donejtów dotyczą również VAT. Co prawda, obecna praktyka interpretacyjna jest dla podatników pozytywna i z uwagi na brak wzajemności świadczeń między stronami (streamer nie wykonuje na rzecz dokonującego płatności żadnej dostawy towarów ani nie świadczy na jego rzecz usług) oraz obowiązku zapłaty ze strony uczestnika (wpłaty mają charakter dobrowolny i leżą wyłącznie w gestii uczestnika) prezentowane jest stanowisko, zgodnie z którym donejty pozostają poza zakresem opodatkowania VAT (interpretacja z 8 marca 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.910.2022.4.ICZ). Przy czym z uwagi na różne modele wpłaty istniejące w praktyce, kwestia ta nie jest naszym zdaniem ostatecznie przesądzona. Tym bardziej, że argumentacja o braku opodatkowania VAT opiera się głównie na historycznym i ponad 30-letnim orzecznictwie unijnym ukształtowanym w zupełnie odrębnych realiach obrotu gospodarczego i rozwoju technologicznego.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Kamil Wilczewski
Menedżer
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Katarzyna Mąkosa
Konsultantka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.