Zmiany w przepisach o podatku od nieruchomości

27.06.2024 / Inne

  • Ministerstwo Finansów opublikowało w ostatnim czasie projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Celem zmian jest przede wszystkim wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych w zakresie kwalifikowania danych obiektów jako podlegających podatkowi od nieruchomości. 

Znowelizowane przepisy będą definiowały budynek i budowlę bez odwołania się do przepisów prawa budowlanego, dodatkowo będą wyszczególnione kategorie obiektów kwalifikowanych jako budowle dla celów tego podatku. W przypadku budynków doprecyzowana zostanie także kwestia opodatkowania obiektów spełniających warunki do uznania ich za budynki, będących elementami obiektów kompleksowych uznawanych za budowle – będą one podlegały opodatkowaniu na zasadach właściwych dla budynków (przedmiotowa regulacja będzie dotyczyła np. budynków pełniących funkcje ochronne dla elementów sieci energetycznych).

 

W odniesieniu do budowli wprowadzona zostanie lista obiektów kwalifikowanych do tej grupy, przy czym w przypadku obiektów wskazanych w załączniku do ustawy opodatkowaniu na zasadach właściwych dla budowli będą podlegały także związane z tymi obiektami instalacje i urządzenia, jeśli stanowią z danym obiektem całość techniczno-użytkową. Koncepcja całości techniczno-użytkowej już kiedyś obowiązywała na gruncie przepisów o podatku od nieruchomości i ona także powodowała problemy interpretacyjne, wobec czego ta akurat zmiana niekoniecznie może być uznana za korzystną dla podatników. Jeśli zaś chodzi o obiekty wskazane w załączniku do ustawy, to jak wskazuje Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu, znaczenie pojęciowe niektórych z nich powinno być interpretowane zgodnie z zasadami wykładni językowej, a dodatkowo możliwe będzie posłużenie się wykładnią systemową, tj. przepisami ustawy Prawo budowlane. Wygląda więc na to, że nawet ustalenie listy obiektów kwalifikowanych jako budowle dla celów podatku od nieruchomości może nie wyeliminować wszystkich wątpliwości w zakresie takiej kwalifikacji.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Katarzyna Knapik
Partnerka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Magdalena Pancewicz
Doświadczona Menedżerka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.