Druga wersja projektu zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych – najważniejsze kwestie

19.09.2024 / Inne

  • 3 września Ministerstwo Finansów opublikowało drugą wersją projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Wersja ta uwzględnia uwagi zgłoszone w ramach uzgodnień, konsultacji publicznych oraz konferencji uzgodnieniowej.

Co się zmieniło w zakresie podatku od nieruchomości w stosunku do wersji pierwszej?

 

  • zmiany w zakresie definicji pojęcia „budynek”

 

W nowej definicji budynku zastąpiono sformułowanie z pierwszego projektu „wykonany z użyciem wyrobów budowlanych”, które nie było precyzyjnie określone, na: „wzniesiony w wyniku robót budowlanych”, gdzie pojęcie „robót budowlanych” zostało zdefiniowane w ustawie. Ponadto z kategorii budynków wyłączono obiekty, w których są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach, albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, których podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym ich funkcję jest pojemność. Definicja ta pomoże rozstrzygnąć toczące się do tej pory spory dotyczące opodatkowania np. zbiorników, silosów, itp., po wejściu w życie nowelizacji obiekty te będą zawsze kwalifikowane jako budowle.

 

Co istotne, kwalifikacja jako budynek będzie miała pierwszeństwo przed kwalifikacją jako budowla, co oznacza, że jeśli dany obiekt będzie spełniał definicję budynku, nie będzie mógł być kwalifikowany jako budowla ze względu np. na pełnioną funkcję.

 

  • zmiany w zakresie definicji pojęcia „budowla”

 

Tak jak poprzednio, projekt zakłada wprowadzenie definicji budowli ze wskazaniem konkretnych obiektów.

 

Zrezygnowano z przesłanki "całości techniczno-użytkowej". Uporządkowano także listę obiektów kwalifikowanych jako budowle, określoną w załączniku do ustawy (w poprzedniej wersji zdarzało się, że w jednym punkcie wskazany był konkretny obiekt, a w innym grupa obiektów obejmująca także ten konkretny obiekt).

 

W przypadku elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i elektrowni fotowoltaicznych, a także magazynów energii, kotłów, pieców przemysłowych, kolei linowych, wyciągów i skoczni narciarskich budowlą będą wyłącznie ich części budowlane.

 

  • inne zmiany

 

W nowej wersji projektu, dodano definicję obiektu budowlanego, wykluczając z tego pojęcia niewielkie obiekty, takie jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, posągi, figurki ogrodowe, wodotryski, mostki, pergole, murowane grille, oczka wodne, piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki, wiaty na wózki dziecięce i rowery. Dodano także definicję pojęcia „trwale związany z gruntem”.

 

Zmiany dokonano także w definicji części mieszkalnej budynku, uznając za nią również pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym. Obecnie, gdy wydzielono dla garażu odrębną księgę wieczystą, jest on traktowany jako „pozostałe” części budynków, dla których stosuje się wyższą stawkę podatku.

 

Ze względu na projektowane zmiany planowane jest przedłużenie terminu złożenia przez przedsiębiorców deklaracji na podatek od nieruchomości na rok podatkowy 2025 do dnia 31 marca 2025 r. (standardowo do 31 stycznia). W tym celu do końca stycznia 2025 r. podatnicy musieliby złożyć w urzędzie skarbowym specjalne zawiadomienie. Terminy zapłaty rat podatku pozostają bez zmian.

 

Na chwilę obecną projekt nie został jeszcze skierowany do Sejmu.

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Pancewicz
Partnerka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Joanna Gajewy
Doświadczona Konsultantka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.