Rozliczanie kosztów pośrednich przez przedsiębiorców, którzy uzyskali decyzję o wsparciu, poniesionych przed rozpoczęciem działalności, której decyzja dotyczy

17.10.2024 / CIT

  • Dyrektor KIS wydał w ostatnich latach liczne interpretacje dotyczące momentu potrącania kosztów pośrednich poniesionych po uzyskaniu zezwolenia / decyzji, a przed uzyskaniem dochodu strefowego.

Przeprowadzenie inwestycji wiąże się nie tylko z poniesieniem kosztów samej budowy czy modernizacji zakładu, ale również licznych kosztów pośrednio związanych z prowadzoną działalnością, ponoszonych jeszcze przed uzyskaniem możliwości zwolnienia dochodów. Zgodnie z aktualną treścią rozporządzenia WNI[1], przedsiębiorcy strefowi mogą rozpocząć korzystanie ze zwolnienia podatkowego dopiero w miesiącu, w którym upłynął termin zakończenia inwestycji.

 

Odpowiadając na pytania przedsiębiorców strefowych, Dyrektor KIS w większości wydawanych interpretacji uzależniał moment potrącenia kosztów pośrednich od daty uzyskania pierwszych dochodów zwolnionych[2]. Przyjęcie takiej wykładni sprawia, że w świetle ww. rozporządzenia WNI potrącenie kosztów takich jak opłaty administracyjne na rzecz strefy, koszty doradztwa czy badań będzie zawieszone co najmniej do momentu zakończenia nowej inwestycji. Podejście to wydaje się nie znajdować oparcia w obowiązujących przepisach.

 

Moment potrącenia kosztów jest w podatkach dochodowych uzależniony od ich związku z przychodem, gdzie związek ten wynika z charakteru ponoszonych wydatków. Koszty bezpośrednie są co do zasady potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Koszty pośrednie, ze względu na ich brak związku z konkretnym, możliwym do wyszczególnienia przychodem, są natomiast potrącalne zasadniczo w dniu ich poniesienia.

 

Wydaje się, że potrącanie kosztów pośrednich poniesionych po uzyskaniu zezwolenia / decyzji nie powinno być uzależnione od uzyskania przychodu z działalności zwolnionej. Jak wskazaliśmy powyżej, regulacje ustawy o CIT definiują moment potrącenia kosztów pośrednich i nie przewidują możliwości ich zawieszenia. Trudno jest więc znaleźć w przepisach CIT uzasadnienie dla takiego odroczenia w czasie momentu ujęcia w rozliczeniach CIT kosztów pośrednich, a argumentacja prezentowana w interpretacjach jest dość lakoniczna. Ponieważ jednak w określonych sytuacjach takie rozliczenie może okazać się korzystne dla przedsiębiorców, zalecamy uzyskanie własnej interpretacji w tym zakresie, potwierdzającej możliwość zawieszenia kosztów pośrednich do momentu uzyskania pierwszych przychodów z nowej inwestycji. 

 

Pragniemy jednocześnie wskazać, że w jednej z interpretacji, wydanej w lipcu tego roku, Dyrektor KIS – przeciwnie do interpretacji wcześniej wydanych – stwierdził, że koszty pośrednie będą potrącalne niezależnie od uzyskanego przychodu z działalności zwolnionej[3]. Na moment wydania niniejszego artykułu nie jest jasne, czy oznacza to trwałą zmianę wykładni, czy raczej jednorazowe odstępstwo.



[1] Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2022 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji, Dz.U. z 2022 r. poz. 2861

[2] Tak m.in. w interpretacjach z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.536.2023.1.KW, czy z dnia 14 listopada 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.602.2023.1.DW.

[3] Interpretacja z 10 lipca 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.257.2024.1.JKU

Na ewentualne pytania w tym zakresie chętnie odpowiedzą autorzy artykułu:
Magdalena Pancewicz
Doświadczona Menedżerka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Mateusz Kolarzyk
Doświadczony Konsultant
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.