Zgodnie z ustawą CIT, podatek minimalny dotyczy spółek będących podatnikami CIT, zagranicznych zakładów nierezydentów oraz podatkowych grup kapitałowych, które w roku podatkowym:
- poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo
- osiągnęły udział dochodów w przychodach innych niż z zysków kapitałowych nieprzekraczający 2%.
Należy jednak pamiętać, że obliczając stratę albo rentowność dla celów podatku minimalnego należy pominąć pozycje kosztowe oraz przychodowe wskazane w art. 24ca ust. 2 ustawy o CIT. Do najważniejszych z nich (najistotniejszych kwotowo) zaliczają się koszty amortyzacji środków trwałych oraz koszty wynagrodzeń z tytułu umów o pracę wraz z pochodnymi.
Jeżeli rentowność obliczona z uwzględnieniem wyłączeń nie przekroczy 2%, podatnik powinien przeanalizować możliwość zastosowania jednego ze zwolnień wymienionych w art. 24ca ust. 14 ustawy o CIT. Przykładowo, przepisów o podatku minimalnym nie stosuje się jeżeli przedsiębiorca jest małym podatnikiem bądź w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych poprzedzających dany rok osiągnął udział dochodów w przychodach innych niż z zysków kapitałowych wynoszący co najmniej 2%. Istnieje także możliwość obliczenia łącznej rentowności dla grupy spółek posiadających bezpośrednio lub pośrednio tego samego udziałowca.
Jako Taxpoint oferujemy Państwu wsparcie w analizie obowiązków w zakresie podatku minimalnego, w tym pomoc przy kalkulacji rentowności z uwzględnieniem wyłączeń określonych w ustawi CIT.